PO UMB

Plavecký oddiel Univerzity Mateja Bela Banská Bystrica

Náhradná – individuálna tréningová činnosť od 15. októbra 2020

Zažívame výnimočnú, doteraz nevídanú situáciu, ktorá sa každý deň, no niekedy aj každú hodinu mení. Veľa nezodpovedaných otázok máme aj my smerom k ústredným orgánom. Vláda sľúbila finančnú kompenzáciu pre dotknutých korona vírusom, teda aj pre šport. Športové zväzy sa neúspešne dožadujú kompenzácií ešte z prvej vlny pandémie a už tu máme druhú. Je na mieste otázka, prečo to zatiaľ neurobili…

Na Slovensku sa od 15. októbra 2020 zatvorili štadióny, športové haly, zimné štadióny, telocvične, posilňovne, wellness, akvaparky, sauny, fitness centrá, bazény, plavárne či ďalšie športoviská. Je zákaz hromadných podujatí (vrátane športových). Všetky aktuálne nariadenia a opatrenia sú v platnosti až do odvolania.

■ Na základe uvedeného musíme našu spoločnú športovú činnosť pre všetky tréningové skupiny (tréningy v krytej plavárni Štiavničky, ako aj pokračovanie „suchej prípravy“ v Ultimuve) od 15. októbra 2020 prerušiť až do odvolania.

V zmysle týchto opatrení sa znovu zrušili všetky plavecké a vodnopólové súťaže v kalendári Slovenskej plaveckej federácie. Definitívne sa v tomto roku už neuskutoční ani náš BANSKÁ BYSTRICA CUP 2020, ktorý mal už v poradí tretí termín 24. – 25. október 2020.

Náhradná – individuálna tréningová činnosť  od 15. októbra 2020

V našom športovom odvetví nám nepomôžu ani testy, bazény nám zatvorili. Ostáva nám teda individuálna suchá príprava a môžete si ísť aspoň zabehať do prírody, kým nezakážu aj to. No nič, ostaňme aspoň mysľou pozitívny.

Máme záujem umožniť „hýbať sa“, aby naši zverenci znova nezačali strácať pohybové návyky, aby nesedeli pred televízormi a počítačmi. Slovenská plavecká federácia pripravila sériu videí a podtitulom „Cvičenie na doma“. Navštívte stránku www.swimmsvk.sk kde budete môcť absolvovať suchú prípravu spolu s kondičným trénerom  a športovcami. Každý tak môže cvičiť kdekoľvek s pomôckami a vecami, ktoré máte doma po ruke. Cvičenie by malo trvať okolo hodiny, videá však budú kratšie, keďže ide iba o ukážku, ako majú cviky vyzerať.

Celá séria cvičení bude k dispozícii na YouTube kanále Slovenskej plaveckej federácie. Odporúčame, aby ste si kanál pridali do obľúbených. Uvádzame linky prvých štyroch cvičení (ďalšie sa budú postupne dopĺňať):

Ďalšou formou individuálneho „suchého“ tréningu sú aj rôzne cvičenia s gumou, ktoré sme si podrobne ukázali a precvičovali na každom našom plaveckom sústredení (kempe) a všetci by ste ich mali zvládať bez problémov. Tieto cvičenia uvádzame v prílohe – vytlačte si ich a cvičte…

Po každom tréningu (nielen vo vode), by ste mali doma absolvovať aj rôzne strečingové cvičenia (15 až 20 minút). Tieto cvičenia sme si precvičovali na každom sústredení (kempe) a boli súčasťou nášho „suchého“ tréningu. Aj tieto cvičenia uvádzame v prílohe – vytlačte si ich a cvičte…

Špeciálne posilňovanie pre plavcov sa dá aj s plaveckými tréningovými gumami, ktoré si môžete pozrieť na stránke www.topswim.cz  (plavecké pomůcky – plavecké gumy klasické), kde sú zverejnené aj inštruktážne krátke videá, ako s gumami cvičiť. Objednajte si ich elektronicky cez e-shop, prípadne cez ďalšie e-shopy, ktoré si môžete vyhľadať na internete.

Informujte nás o vašej individuálnej príprave, aspoň takto budeme mať kontakt priamo s vami. 

Prípadné otázky posielajte na adresu: swimm@umbbb.sk    

Hore